وبلاگ

تفاوت نمایشگر FULL HD و QHD چقدر به چشم می‌آید؟

در سال ۲۰۲۰، تعبیه نمایشگر QHD در گوشی‌های هوشمند رده‌بالا و پرچم‌دار تقریبا به یک استاندارد بدل شده است. نمایشگر QHD نسبت به Full HD طبعاً رزولوشن بالاتری دارد و می‌تواند محتواهای مختلف را با جذابیت بیشتری نمایش دهد. اما در این میان، آیا واقعا کاربران معمولی تفاوت بین آن‌ها را می‌توانند تشخیص دهند؟ باید خاطرنشان کنیم که گوشی‌های مجهز به نمایشگرهای مبتنی بر رزولوشن پایین‌تر نه‌تنها ارزان‌تر هستند، بلکه از لحاظ عملکرد و عمر باتری هم حرف بیشتری برای گفتن دارند.

سایت Android Authority برای بررسی این موضوع آزمایش محدودی را انجام داده است. برای این کار، از ۱۰ کاربر بین سن ۱۶ تا ۳۰ سال دعوت شده تا با استفاده از دو گوشی مجهز به نمایشگر QHD و Full HD، نمونه شفاف‌تر را تعیین کنند.

جزئیات آزمایش

برای انجام این آزمایش، از دو گوشی وان‌پلاس ۷ پرو و وان‌پلاس ۷T پرو استفاده شده که رزولوشن نمایشگر گوشی اول بر روی Full HD و نمایشگر گوشی دوم بر روی رزولوشن QHD تنظیم شده است. این دو گوشی با وجود اینکه از لحاظ سخت‌افزاری تفاوت‌های جزئی با یکدیگر دارند، ولی هر دو از نمایشگر اولد ۶.۶۷ اینچی با رزولوشن ۳۱۲۰ در ۱۴۴۰ بهره می‌برند. در ضمن در این آزمایش، روشنایی هر دو نمایشگر بر روی ۱۰۰ درصد قرار گرفته تا این موضوع در تصمیم‌گیری کاربران تأثیرگذار نباشد.

هرکدام از کاربران، به مدت ۹۰ ثانیه از هر گوشی استفاده کردند و سپس از آن‌ها پرسیده شده که کدام‌یک از این دو گوشی از نمایشگر شفاف‌تری بهره می‌برد. تمام شرکت‌کننده‌ها بیش از دو سال است که از گوشی هوشمند استفاده می‌کنند و دو نفر از آن‌ها خود را تا حدی خوره تکنولوژی می‌دانند ولی باقی افراد صرفاً کاربران معمولی به شمار می‌روند. در ضمن قبل از آزمایش به تمام این افراد گفته شده بود که یکی از گوشی‌ها از نمایشگر شفاف‌تری استفاده می‌کند.

نتایج بررسی

در کمال تعجب، فقط ۵۰ درصد این افراد نمایشگر شفاف‌تر را به درستی حدس زدند و طبیعتا ۵۰ درصد دیگر جواب نادرستی ارائه دادند. لغت «حدس» را از این بابت به کار می‌بریم زیرا در پاسخ برخی افراد تا حدی تردید و عدم قطعیت دیده شده است. برخی از کاربران هم با قاطعیت زیادی اعلام کردند که نمایشگر Full HD نمایشگر شفاف‌تری محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 6 =